Dlaczego warto niszczyć dokumenty

 

Wyrzucanie dokumentów z danymi osobowymi, które da się odczytać jest nie tylko niebezpieczne ale również nielegalne.
Każdy dokument, zanim trafi do śmieci powinien zostać zniszczony, najlepiej przez profesjonalną niszczarkę.

Beztroskie wyrzucanie do śmieci dokumentów – np. umów o dzieło, faktur, rachunków, recept – to prosta droga do tego, aby stać się ofiarą oszustów.

Wystarczy imię i nazwisko, numer pesel i adres a możemy zostać obciążeni kredytem, o którym nic nie będziemy wiedzieć aż do momentu, kiedy do drzwi zapuka komornik.
Nasze dane stały się również cennym towarem, za który słono są w stanie zapłacić firmy prowadzące np. sprzedaż przez telefon. Oburzamy się, gdy dzwoni do nas telemarketer z firmy, której nigdy nie udostępnialiśmy swojego numeru telefonu ani danych personalnych. Tymczasem zdecydowana większość z nas podaje te informacje jak na tacy. Według badania przeprowadzonego w 2014 roku, którego wyniki opublikowało GIODO, aż 85 proc. znalezionych w śmieciach dokumentów pochodzących z biur lub instytucji i 75 proc. dokumentów z domów i mieszkań prywatnych było niezniszczonych.
Badanie trwało 4 dni a poddane mu były warszawskie śmietniki. Dane dało się odczytać z 93 proc. dokumentów pochodzących z biur i 87 proc. dokumentów z domów prywatnych. Informacje dotyczące stanu konta, zeznania podatkowe, informacje o zajęciach komorniczych, umowy, faktury, listy uczestników wyjazdów wraz z numerami pesel… - to tylko niektóre z danych, jakie podajemy potencjalnym oszustom.

W ustawie o ochronie danych osobowych czytamy: "Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych, udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." (Art 51 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych).
Ponadto należy pamiętać, że osoba, której dane zostały udostępnione ma prawo domagać się zadośćuczynienia od osoby, która była administratorem danych.

Co zatem możemy zrobić, aby nasze dane nie wpadły w niepowołane ręce? Każdy dokument przed wyrzuceniem na śmietnik należy zniszczyć - można podrzeć go na kawałki, jednak przy dużej ilości papierowych dokumentów staje się to uciążliwe. Dlatego warto zainwestować w dobrą niszczarkę do dokumentów, która dokładnie i sprawnie zniszczy dokument, uniemożliwiając odczytanie zawartych na nim danych.
Unikniemy w ten sposób kłopotów związanych z ewentualnymi roszczeniami osób, które powierzają nam swoje dane jak również ochronimy siebie i swoją prywatność.
Zniszczone przez niszczarkę dokumenty bardzo trudno odczytać, niekiedy bez specjalistycznego programu komputerowego jest to praktycznie niemożliwe.

Inwestycja w profesjonalny sprzęt to w tym przypadku inwestycja w bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich, a często także współpracowników i kontrahentów.

Pobierz katalogi niszczarek uwaga! 10% upustu na hasło "promocja - 25 lat Duplex'u"

 

 UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem